علائم سکته مغزی

سکته مغزی نوعی اختلال نورولوژیک بوده که در آن جریان خون رسانی به مغز مختل می شود. از علائم سکته مغزی می توان به مشکل تکلم و درک، فلج یا بی حسی در اندام، مشکل بینایی و… اشاره کرد. در این مطلب بطور کامل شما را با علت، علائم و راه های پیشگیری از سکته مغزی آشنا خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

سکته مغزی زمانی رخ می‌دهد که جریان خون به سمت مغز متوقف یا کاهش یافته و در نتیجه اکسیژن و مواد مغذی به مغز نمی‌رسند؛ بنابراین در عرض چند دقیقه، سلول‌های مغزی به تدریج از بین خواهند رفت. سکته مغزی نیاز به فوریت‌های پزشکی و رسیدگی سریع دارد؛ اقدامات اولیه می‌توانند میزان آسیب مغزی و عوارض آن را کاهش دهند.

علائم سکته مغزی چیست؟

اگر فکر می‌کنید که ممکن است دچار سکته مغزی شوید، حواس‌تان به این علائم و نشانه‌ها باشد. دقت کنید که چه زمانی این علائم شروع شده‌اند، زیرا زمان می‌تواند بر روی درمان شما تاثیر گذارد:
مشکل تکلم و درک. ممکن است احساس گیجی کرده و کلمات را به صورت جویده جویده بیان کنید و یا صحبت‌های دیگران را متوجه نشوید.
فلج یا بی حسی صورت، دست یا پا. ممکن است به طور ناگهانی صورت، دست یا پایتان دچار بی حسی، ضعف یا فلج شوند. معمولا این اتفاق در یک طرف بدن روی می‌دهد. سعی کنید هم زمان هر دو دست خود را به بالای سر ببرید، اگر یکی از آن‌ها به پایین افتاد، احتمالا دچار سکته مغزی شده‌اید. همچنین ممکن است یک طرف دهان شما کج شود.
مشکل بینایی. ممکن است به طور ناگهانی اشیاء را تار، سیاه و سفید و یا دوتایی ببینید.
سردرد. وجود سردرد ناگهانی و شدید که با استفراغ، سرگیجه یا عدم هوشیاری همراه است، می‌تواند از علائم سکته مغزی باشد.
مشکل راه رفتن. ممکن است در زمان راه رفتن تلو تلو خورده و یا تعادل خود را از دست بدهید.